Sunday, 8 March 2026

გაკვეთილის გეგმა მე-6 კლასი

 

                                          გაკვეთილის გეგმა     

მასწავლებლის  სახელი  და  გვარი  : გ. ყულუმბეგაშვილი         

   საგანი : ქართული ენა და ლიტერატურა   

  სწავლების საფეხური  : დაწყებითი   მე-6 კლასი    

  მოსწავლეთა რაოდენობა :  19    

  გაკვეთილის თემა  : ი. გოგებაშვილის  მოთხრობა  „ იოთამ ზედგენიძის თავდადება ‘’

 გაკვეთილის მიზანი : ჯგუფური მუშაობისა და საპრეზენტაციო  უნარ-ჩვევების, საკუთარი პოზიციის გამოხატვისა და დაცვის, მსჯელობის უნარის განვითარება. 

ორგანიზების ფორმები: საერთო- საკლასო, ინდივიდუალური, ჯგუფური    

შეფასების ფორმები : განმავითარებელი  ,თვითშეფასება, ურთიერთშეფასება     

შესაბამისობა ესგ-თან :ქართ. დაწყ.(2) 1.მოსწავლემ უნდა შეძლოს  სამეტყველო ქცევის წარმართვა საკომუნიკაციო მიზნისა და კონტექსტის შესაბამისად.

რესურსი  : სახელმძღვანელო,  ინტერნეტ რესურსი  _ ვიდეომასალა  „წმინდანთა ცხოვრება“.   

 

         გაკვეთილის მსვლელობა  :  აქტივობა  1.  წინარე  ცოდნის გააქტიურება ( 2-3 წთ ) :  ა) რას მოგვითხრობს ი. გოგებაშვილის „იოთამ ზედგენიძის თავდადება? 

ბ) ადამიანის რომელი   2  თვისება უპირისპირდება ერთმანეთს ნაწარმოებში ? 

გ) ვინ, რომელი   პერსონაჟები  ემსახურებიან სიკეთეს ?

დ) როგორი პიროვნებაა ყვარყვარე ათაბაგი  ?  

 აქტივობა  2 .  ჯგუფური სამუშაო    (10-15 წთ.)   : მოთხრობაში წარმოდგენილი პერსონაჟების  მოკლე დახასიათება და მათი საქციელის შეფასება  არგუმენტირებულად.

აქტივობა  3. პრეზენტაცია  (5-7 წთ.)

თვითშეფასება, ურთიერთშეფასება  ( მოსწავლეები აფასებენ:  1.საკუთარი  ჯგუფის მუშაობას ;  2. ერთი ჯგუფი აფასებს მეორე ჯგუფის მუშაობას (მოსწავლეებს წინასწარ ეძლევათ  შეფასების სქემები .( დრო : 5 წთ .) 

აქტივობა 4. ინტერნეტრესურსი  (ვიდეომასალა)( :5 წთ)  „-წმინდანთა ცხოვრება“

აქტივობა 5.  ვიდეომასალის ნახვით გამოწვეული შთაბეჭდილების  გაზიარება (5 წთ )  : ა)  რა იყო წარმოდგენილი ვიდეომასალაში ?   

ბ). რა შთაბეჭდილება მოახდინა ნანახმა / მოსმენილმა თქვენზე ?

აქტივობა 6.განმავითარებელი შეფასება ცალკეული ჯგუფის და მთლიანად გაკვეთილის.  (3- წთ)

აქტივობა 7 . საშინაო დავალება (2 წთ) : დაწერეთ თხზულება თემაზე : „გმირები  არ კვდებიან ‘’

 

                     ჯგუფის მუშაობის შეფასების რუბრიკა

 

კრიტერიუმები

კი

არა

განმავითარებელი კომენტარი

ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია

 

 

 

ჯგუფის წევრები    

უსმენენ ერთმანეთს

 

 

 

ჯგუფის წევრები თანამშრომლობენ (აზრის გამოხატვის თანაბარი პირობები)

 

 

 

ჯგუფი პრეზენტაციისას წარმოადგენს მთავარ იდეას, აკეთებს დასკვნებს.

 

 

 

ჯგუფი პასუხობს შეკითხვებს

 

 

 

ჯგუფი იცავს დროის ლიმიტს

 

 

 

 

 

ჯგუფურ მუშაობაში მონაწილეობის თვითშეფასების სქემის ნიმუში

 

ჩემს აზრს ღიად გამოვთქვამ

ყოველთვის

ზოგჯერ

არასდროს

როცა სხვა ლაპარაკობს, ვუსმენ ყურადღბით

ყოველთვის

ზოგჯერ

არასდროს

განსხვავებულ აზრს ვითვალისწინებ

ყოველთვის

ზოგჯერ

არასდროს

დაკისრებულ ფუნქციას ვასრულებ.

ყოველთვის

ზოგჯერ

არასდროს

ვიცი რომ კამათი ჩხუბში არ უნდა გადაიზარდოს

ყოველთვის

ზოგჯერ

არასდროს

ვიცავ დროის ლიმიტს.

ყოველთვის

ზოგჯერ

არასდროს

 

 

 

 

 

 

პრეზენტაცია

 

კრიტერიუმი

დიახ

არა

ნაწილობრივ

რეკომენდაცია

პასუხობს დავალების პირობას

 

 

 

 

მეტყველება გამართულია, საუბრობს მკაფიოდ, იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას

 

 

 

 

მსჯელობა თანმიმდევრულია, იცავს პრეზენტაციის ძირითად სტრუქტურულ ელემენტებს (შესავალი, ძირითადი ნაწილი და დასკვნა)

 

 

 

 

საკუთრი მოსაზრების საილუსტრაციოდ მოჰყავს შესაბამისი მაგალითები.

 

 

 

 

ფლობს აუდიტორიას, იყენებს არა-ვერბალური კომუნიკაციის ელემენტებს.

 

 

 

 

იცავს დროის ლიმიტს.

 

 

 

 

 

No comments:

Post a Comment